תעודת יושר

גירושין

תעודת יושר

  תוכן עניינים:עסקת טיעון | הסדר טיעון   

כ – 90 אחוזים מהמשפטים הפליליים מסתיימים בהסדרי טיעון....


מילון פלילי   

מושגים חשובים בהליך פלילי!


שחרור ממעצר   

כל מה שחובה לדעת על שחרור ממעצר, עורך דין מעצרים, כללי ברזל במעצר ראשוני, מעצר בית, ועוד...


טענות מקדמיות   

מניעת הגשת כתב אישום   

בקשת חנינה | נשיא מדינה   

בקשת חנינה לנשיא המדינה יכולה להקל בעונש של נאשם שהורשע, כמו גם לקצר תקופות התיישנות ומחיקה של רישום פלילי


הליך משמעתי | דין משמעתי | אתיקה מקצועית   

דין משמעתי ועבירות אתיקה, דין משמעתי צבאי, דין משמעתי צה"ל, אתיקה מקצועית עורכי דין, אתיקה מקצועית רו"ח, ועוד...


ייעוץ פלילי   

ייעוץ פלילי הכרחי לאנשים שזוהי העבירה הראשונה שלהם


נפגעי עבירה בהליך פלילי | נפגעי תקיפה מינית ועוד   

הטרדה מינית | עבירות מין   

הטרדה מינית בעבודה, הטרדה מינית מילולית, הטרדה מינית בצה"ל ועוד...


מחיקת רישומים פליליים | ביטול רישומים פליליים   

אחד הדברים החשובים ביותר בחייו של אדם הוא עבר פלילי נקי


עורך דין שינוי עילת סגירה   

הדרך לשינוי עילת סגירה אפשרית אם תפעלו בדרך של סוף מעשה במחשבה תחילה


מחיקת רישום פלילי התיישנות   

התיישנות ומחיקת עבירות


ביטול רישום פלילי וחנינה   

עורך דין מחיקת רישום פלילי   

רישום פלילי ותעסוקה | רישום פלילי ותעסוקה   

ראשית ולפני הכל יש לחזור ולהדגיש כי האינפורמציה הנכללת כתוצאה מחוק המרשם הפלילי הינה חסויה.    מחיקת רישום פלילי - תעודת יושר 

    מחיקת רישום פלילי 

    תעודת יושר 

 
תעודת יושר
מקומות עבודה רבים מעמידים כתנאי סף לקבלה לעבודה, את הדרישה לתעודת יושר. מהי תעודת יושר? עצם הדרישה מקורה בטעות, זהו מונח השייך לעבר. כוונת המעביד היא לגיליון הנקרא "רישום פלילי", או בקיצור ר.פ.

עם הגשת תלונה במשטרה, נפתחת חקירה כנגד חשוד. בעבירות חמורות, עובר חומר החקירה לפרקליטות הפלילית הרלוונטית, בעבירות קלות יותר מטופל חומר החקירה במשטרה. הגורם המשטרתי או הפרקליט הממונה על התיק, בוחנים את חומר החקירה.

במידה והגורם הרלוונטי סבור שיש די ראיות להגשת כתב אישום, למעט חריגים, יוגש כתב אישום כנגד החשוד. במקרה זה, תעודת יושר של החשוד או ליתר דיוק גיליון רישום פלילי, יהיו תלויים בתוצאות משפטו במידה ויזוכה או יורשע.

במידה ולא מוגש כתב אישום כנגד החשוד, ייסגר התיק הפלילי באחת מהאפשרויות הבאות:
1. "חוסר אשמה" : משמעות הסגירה היא, שהפרקליט או הגורם המשטרתי הרלוונטי לא מצאו את החשוד אשם, וסגירה זו, מבטיחה כי אין רישום פלילי במסוף המשטרתי, היינו- יש תעודת יושר ו"הגיליון הפלילי נקי".
2. "חוסר ראיות" : קיימות ראיות כנגד החשוד, אולם הגורם המחליט סבור, שאין די ראיות בתיק שיביאו להרשעת החשוד. הרישום הפלילי קיים.
3. "אין עניין לציבור" : הגורם המחליט בתיק, סבור שיש די ראיות בתיק שיביאו להרשעת החשוד, אולם מסיבות שונות, הוא סבור שאין להגיש כתב אישום וסוגר את התיק בעילה של אין עניין לציבור. הרישום הפלילי קיים.

החלטה של הגורם הרלוונטי לסגירת התיק , בעילה של "חוסר בראיות" או בעילה של "אין עניין לציבור", משאירה כתם על שמו הטוב של אדם, וגורמת לרישום פלילי.

על פי סעיף 62 ל חוק סדר דין פלילי (נוסח משולב), התשמ"ב – 1982 , במידה וסבור תובע שיש די ראיות בכדי להאשים חשוד, הוא יעמידו לדין. אולם, אם הוא סבור כי אין באישום עניין לציבור, ההחלטה שלא להעמיד לדין בעבירות מסוג פשע תהיה של פרקליט מחוז, ובעבירות שאינן פשע תהיה לקצין משטרה המשמש כתובע, שהמפקח הכללי של המשטרה הסמיכו לכך.

את הרישום הפלילי ניתן למחוק על ידי טיפול מתאים. אל לכם להיות אדישים ולהמתין לדרישת מעסיק "לתעודת יושר", אלא מומלץ לטפל בנושא מבעוד מועד, ואל לנו לשכוח כי המדובר בגופים ציבוריים גדולים והטיפול בבקשות אורך זמן. עם זאת, מומלץ לא להיות פזיזים בניסיון למחוק הרישום הפלילי, אלא לבדוק את משמעויות הסגירה של הגורם הרלוונטי, ואת הדרך המתאימה ביותר שתביא לגיליון נקי. החלטה של הגורם הרלוונטי, שלא להעמיד חשוד לדין, תלווה במסירת הודעה בכתב לחשוד. החשוד רשאי לפנות לגורם הרלוונטי שסגר את התיק, פרקליט או גורם משטרתי, ולנמק בקשה ראויה ל"שינוי עילת סגירה".

המטרה היא לשנות את נימוק סגירת התיק הפלילי, מעילה של "חוסר ראיות" או "חוסר עניין לציבור" לעילה של "חוסר אשמה", כך שהרישום הפלילי יימחק לחלוטין מהמסוף המשטרתי. חשוב ליתן דגש בפנייה הראשונית לגורם שהחליט בתיק, ולא למהר בפנייה משוללת הגיון עובדתי ומשפטי. פנייה ראויה ומנומקת היטב מבחינה עובדתית ומשפטית, הגולמת בחובה את הנסיבות המתאימות, מגדילה את הסיכויים למחיקתו של הרישום הפלילי. תעודת יושר או במילים אחרות גיליון רישום פלילי, הם נכס חשוב ביותר לכבודו של אדם ולחופש עיסוקו. המציאות מלמדת כי תיקים רבים נסגרים כנגד חשודים בעילה של "חוסר ראיות" או "אין עניין לציבור", על לא עוול בכפם.

על מעמדו של המתלונן:
גורם המחליט כי אין להעמיד לדין או לחקור בעניין חשוד, ימסור למתלונן בתיק, על פי סעיף 63 ל חוק סדר דין פלילי (נוסח משולב), התשמ"ב – 1982, הודעה בכתב עם טעם ההחלטה בעניינו. על החלטה שלא להעמיד לדין "מחוסר ראיות" או "מחוסר עניין לציבור", רשאי מתלונן בנסיבות מתאימות להגיש ערר בפני הגורם שהוסמך לכך, בהתאם לחומרת העבירה והגורם שהחליט בתיק.

המשפט הפלילי מאפשר לחשוד ולמתלונן לקחת חלק בהליך לאחר קבלת החלטות על ידי הגורמים הרלוונטיים, ולנסות להשפיע כל אחד בדרכו אם סבור הוא שטמון חוסר צדק בהליך. "המלחמה" על שמו הטוב של אדם אינה פשוטה, אולם היא בהחלט אפשרית. מקומות עבודה רבים דורשים "תעודת יושר" בכדי להתקבל למשרה המיוחלת. סגירת תיק פלילי בעילה שמשאירה "כתם" על עברו של אדם, על לא עוול בכפו, דינה להשתנות.


 

   מחיקת רישום פלילי - ראשי
   מחיקת רישום פלילי
   רישום פלילי
   תעודת יושר
   עורך דין פלילי
   כללי זהב למעצר
   מעצר ראשוני
   מעצר עד תום ההליכים
   מעצר בית
   תסקיר מעצר
   בדיקת פוליגרף
   מקצועות פסולים לבעלי רישום פלילי
   חנינה, התיישנות ומחיקה
   סגירת תיק פלילי
   שינוי עילת סגירה
   מבנה המרשם הפלילי
   רישום פלילי וצבא
   חוק המרשם הפלילי ותקנות השבים
   ביטול רישום פלילי - דעה אישית
   שאלות נפוצות - רישום פלילי
   ביטול רישום משטרתי
   רישום משטרתי
   זכות שימוע
   סגירת תיק לפני כתב אישום
   אזיק אלקטרוני
   מילון פלילי
   דוגמא לשינוי עילת סגירה
   הערכת סיכויים
   ייעוץ משפטי - צור קשר
   עורך דין מחיקת רישום פלילי
   מחיקת רישום פלילי צבאי
כל הזכויות שמורות לעורך דין ערן עזרא FC-LAW ©
המידע המובא באתר הינו כללי ואינו מהווה, בשום אופן, תחליף לייעוץ משפטי מעורך דין. מומלץ להיוועץ עם עורך דין שעוסק בתחום